Sustainability as a resource

Link za web stranicu projekta Sustainability as a resource

U projektu su sudjelovale škole iz Španjolske, Finske, Turske, Hrvatske, Italije i Njemačke s ciljem unaprjeđenja održivog turizma u našim mjestima. Učenici su istražili ponudu održivog turizma svojim krajevima i utjecaj neodrživog turizma na okoliš. Također su predstavili svoje ideje za daljnji razvoj održivog turizma i označili pješačke staze u aplikaciji Wikiloc.

Više informacija o pješačkim stazama na Hvaru koje su uredili učenici Srednje škole Hvar u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Hvara možete naći ovdje.

Za ovaj projekt Škola je dobila nacionalnu i europsku oznaku kvalitete te nacionalnu nagradu COMET za najbolji etwinning projekt u Hrvatskoj u 2017.godini.

Transnacionalni sastanak i prvi susret učenika (Španjolska, studeni 2015.)

Na jug Španjolske putovale su četiri učenice i tri nastavnice iz naše škole. Koordinatori su tijekom sastanka dogovorili pojedinosti za provedbu projektnih aktivnosti i uskladili vremenik budućih susreta.

U istom terminu održan je prvi stručni susret učenika. Naše učenice uspješno su predstavile svoju školu i otok Hvar.  Učenici su tijekom susreta imali zanimljiv program sportskih aktivnosti, radionica i izleta. Posjetili su rudnik-muzej Parque Minero, Cartagenu i park prirode Salinas de San Pedro. Neke od sportskih aktivnosti bile su održane u sportskoj dvorani, a pješačenje u parku prirode i na području revitaliziranog rudnika.  Tijekom informatičkih radionica učenici su naučili koristiti nove aplikacije za snimanje pješačkih staza i u mješovitim grupama kreirali nove staze.

Drugi susret učenika (Italija, ožujak 2016.)

Na drugom susretu učenika u gradu Perugia u Umbriji sudjelovala su četiri učenika i dvije nastavnice. Učenici su predstavili razvoj i mogućnosti sportskog turizma svojih zemalja, slušali su predavanja na temu Sport Management and Health in Ecotourism, sudjelovali su u biciklijadi oko jezera Trasimeno, posjetili su Assisi (Santa Maria degli Angeli), održivi centar Panta Rei, sudjelovali su u nastavi i IKT radionicama na temu augmented words. Na kraju su jedan dan proveli u Rimu obilazeći povijesne znamenitosti.

Treći susret učenika (Turska, svibanj 2016.)

Na trećem susretu učenika u Izmiru sudjelovala su četiri učenika i tri nastavnika. Učenici su predstavili vjerski turizam svojih zemalja, posjetili su selo Nazarköy i upoznali način izrade poznatog nakita, pješačili su oko jezera Karagöl, posjetili Efes i sudjelovali u IKT radionicama u školi.

Četvrti susret učenika (Finska, listopad 2016.)

Na četvrtom susretu učenika u Virratu sudjelovala su četiri učenika i dvije nastavnice. Tijekom susreta učenici su predstavili zdravstveni turizam svojih zemalja, slušali predavanja na temu utjecaja prirode na psihofizičko stanje ljudi, posjetili su  Ähtäri Wildlife Park, pješačili u nacionalnom parku Helvetinkolu i sudjelovali u IKT radionicama na temu digitalne fotografije.

Peti susret učenika (Njemačka, siječanj 2017.)

Na petom susretu učenika u Munchenu sudjelovalo je pet učenika i dva nastavnika. Učenici su predstavili zimski turizam svojih zemalja, slušali predavanja na temu važnosti razvoja održivog zimskog turizma, posjetili zimsko turističko središte u Alpama gdje su pješačili po snijegu i sanjkali, sudjelovali su u IKT radionicama i radionici izrade glazbenih instrumenata od recikliranog materijala.

Šesti susret učenika (Hrvatska, travanj 2017.)

Od 24.-28. travnja Srednja škola Hvar bila je domaćin šestog susreta učenika u sklopu Erasmus+ projekta Sustainability as a Resource. Tijekom dvogodišnje suradnje naši su učenici posjetili partnere iz Španjolske, Italije, Njemačke, Finske i Turske, a sada su ugostili kolege iz tih zemalja.

Tema projekta je održivost i učenici su istraživali primjere održivog turizma u svojim regijama te mogućnosti za razvoj istog. U Španjolskoj su učili o procesu revitalizacije starih rudnika i uređenju muzeja, u Italiji su sudjelovali u biciklijadi i učili o važnosti integracije sportskih aktivnosti u razvoj turizma, u Turskoj su diskutirali o hodočašćima i vjerskom turizmu, u Finskoj je tema susreta bio zdravstveni turizam i utjecaj prirode na psihofizičko stanje organizma, u Njemačkoj su učili o razlikama u razvoju održivog i neodrživog zimskog turizma, a na zadnjem susretu u Hvaru bavili smo se mogućnostima razvoja ruralnog turizma.

Tijekom petodnevnog susreta u Hvaru učenici su upoznali otok, pješačili ponovo uređenom pješačkom stazom na Paklenim otocima, posjetili etno-eko selo Velo Grablje gdje su učili o revitalizaciji sela, slušali predavanje profesora Ante Mandića s Ekonomskog fakulteta u Splitu o važnosti razvoja ruralnog turizma, sudjelovali u kreativnim radionicama izrade suvenira od lavande, kulinarskom radionicama pečenja kolača s lavandom i radionicama gradnje suhozida. U školi su sudjelovali u IKT radionicama s ciljem uporabe web alata za izradu digitalnog plakata te se natjecali u sportskim igrama. Na obiteljskom imanju u Dolu gosti su uživali u tradicionalnim kulinarskim delicijama i ruralnom ambijentu. Za kraj susreta učenici su pripremili izložbu plakata, fotografija održivog i neodrživog turizma te starih i novih fotografija istog mjesta.