I, you, we, Mediterranean citizens

U projektu I, You, We, Mediterranean Citizens  sudjelovalo je pet škola iz mediteranskih zemalja: Francuske, Italije, Grčke, Španjolske i Hrvatske. Učenici su istraživali starogrčke i rimske ostatke svog prostora, predstavili rezultate partnerima i usporedili nasljeđe mediteranske kulture. Pomoću ovog projekta na europskoj smo razini promovirati naš jedinstveni lokalitet Starogradsko polje koji je na popisu UNESCO-ve svjetske kulturne baštine. Ovo strateško partnerstvo bilo je posebno i po tome što nije uključivalo samo škole, već smo dio aktivnosti proveli s partnerom MUCEM – Muzej europskih i mediteranskih civilizacija. Arhitekt i umjetnik Olivier Bedu iz MUCEM-a proveo je tjedan dana s našim učenicima kako bi upoznao njihov zavičaj. Rezultat tog druženja bila je skulptura, izložena u muzeju u Marseillu u lipnju 2016. godine za vrijeme stručnog susreta učenika u Francuskoj.

Transnacionalni sastanak u Francuskoj

Prvi transnacionalni sastanak održan je u malom mjestu Bevons u Francuskoj od 4.-8. studenog 2015. Sudjelovale su tri nastavnice iz naše škole i tijekom kratkog boravka u školi koordinatora upoznale su projektne partnere, zajedno su dogovorili pojedinosti za provedbu projektnih aktivnosti, izabrali su logo i maskotu projekta te posjetili MUCEM – Muzej europskih i mediteranskih civilizacija u Marseillu.

Radionice s umjetnikom iz MUCEMa

Umjetnik i arhitekt iz Muzeja civilizacija Europe i Mediterana (MUCEM) iz Marseillea, Olivier Bedu posjetio je učenike Srednje škole u Jelsi s kojima je odradio terenski rad i nekoliko radionica.

Cilj projektne aktivnosti bio je na pripremljenoj karti Jelse označiti mjesta socijalne interakcije lokalnog stanovništva. Ono što je arhitekta zanimalo je prostor svakodnevnog života učenika, kuda se kreću i na kojim se mjestima sastaju. Učenici su tako, tijekom šetnje Jelsom, Olivieru objasnili svoju percepciju urbanog prostora, a nakon toga je, tijekom radionice, Olivier Bedu predstavio učenicima taj isti prostor iz perspektive umjetnika te im objasnio važnost mikro-arhitekture u prostoru. Učenici su tijekom radionica zamislili i skicirali konstrukciju koja bi upotpunila javni prostor (na trgu, u parku ili nekom drugom javnom mjestu), odabrali su prostor,materijal i boju konstrukcije, potom su identificirali namjenu konstrukcije s obzirom na činjenicu da konstrukcija mora imati namjenu socijalne interakcije i karakteristike mediteranskog prostora.

Nakon povratka u Francusku,Olivier Bedu je s učenicima škole partnera EREA de Haute Provence izradio tu konstrukciju.

U lipnju 2016. u Francuskoj je održan susret učenika škole partnera prilikom kojeg su svi sudionici projekta posjetili MUCEM i izložbu na kojoj je bila izložena konstrukcija.

Prvi susret učenika u Španjolskoj (Montoro, travanj 2016.)

Na prvom susretu učenika u Montoru sudjelovalo je šest učenika i dvije nastavnice. Posjetili su predivna mjesta Andaluzije, upoznali lokalnu povijest i kulturu, sudjelovali u kreativnim radionicama izrade keramike, sapuna od maslinovog ulja, sviranja i plesanja flamenca.

Drugi susret učenika u Francuskoj (Bevons, lipanj 2016.)

Na drugom susretu učenika u Bevonsu na jugu Francuske sudjelovalo je šest učenika i dvije nastavnice. Upoznali su školski sustav koji ima sasvim drukčiji način rada, posjetili su povijesne znamenitosti u gradićima Sisteron in Arles (Pont du Gard) te poznatu tvornicu prirodne kozmetike L'Occitane. Zadnji dio susreta proveli su Marseillu gdje su posjetili muzej MUCEM i izložbu sa skulpturom koja predstavlja naš projekt, a izradio ju je Olivier Bedu u suradnji s učenicima ovog projekta.

Treći susret učenika u Hrvatskoj (Jelsa, rujan 2016.)

Na trećem susretu učenika u Jelsi sudjelovalo je 30 učenika iz partnerskih škola i 15 učenika iz naše škole. Posjetili su najvažnije arheološke lokalitete iz rimskog i starogrčkog razdoblja, muzej i Starogradsko polje. Sve su to prošli vozeći bicikle kroz polje od Vrboske do Staroga Grada. Također su posjetili Hvar, Split, Solin, Humac, išli su do Grapčeve špilje te sudjelovali u zanimljivim radionicama izrade suvenira od lavande i ukrašavanja paprenjaka.

Četvrti susret učenika u Grčkoj (Naoussa, ožujak 2017.)

Na četvrtom susretu učenika u Naoussi sudjelovalo je sedam učenika i tri nastavnice. Tijekom susreta upoznali su tradicionalne običaje vezane uz karneval, posjetili su povijesne lokalitete u okolici i Thessaloniki.

Peti susret učenika u Italiji (Siracusa, svibanj 2017.)

Na zadnji susret učenika u Siracusu na Siciliju putovalo je šest učenika i dvije nastavnice. Posjetili su Pantalicu Necropolis, arheološki park i muzej, sudjelovali u radionicama plesa tarantele i pripreme talijanske pizze.