SAVJETI ZA UČENJE TIJEKOM KORONAVIRUSA

Autor: Administrator , 27. 3. 2020.

Dragi učenici,

Pred vama se nalazi novi način učenja, tj. online nastava. Redovito provjeravajte obavijesti na web stranici Škole jer ćemo sve važne obavijesti i smjernice za rad objavljivati na školskoj web stranici. Kako bi vam olakšali snalaženje u online okruženju, nudimo vam smjernice za što učinkovitije i uspješnije učenje.

SAVJETI ZA UČENJE TIJEKOM KORONAVIRUSA

Pripremite se

Osigurajte se da vam sve mrežne aplikacije rade na mobilnim uređajima u slučaju da prijenosno računalo nije dostupno. Ako imate problema s uspostavljanjem komunikacije sa nastavnicima obratite se vašem razredniku ili stručnoj službi Škole. Provjerite imate li potrebne materijale za učenje, knjige, internetsku liniju i slušalice.

Uspostavite dnevni raspored

Cijeli dan pred ekranom puno je za djecu i nastavnike, posebno za obitelji koje možda dijele jedan uređaj. Ako je potrebno napravite pauzu za učenje, a ako smatrate da ne možete stići školsko gradivo koje obrađujete obratite se razredniku ili stručnoj službi vaše škole.

Osigurajte prostor za učenje

Osposobite optimalno i ugodno okruženje za učenje i uspostavite vlastitu rutinu. Bez obzira na to je li radni prostor vaš kuhinjski stol ili dnevna soba važno je utvrditi koja će vam vrsta okruženja najbolje odgovarati. Radite tamo gdje se osjećate najugodnije i najsmirenije bez ometanja u vidu televizije, društvenih medija, mobilnih uređaja …. Bez obzira odlučite li se za studij u uredu ili svojoj dnevnoj sobi, osigurajte da ovo mjesto bude tiho, organizirano, bez ometanja i da će biti dostupno za upotrebu u bilo koje vrijeme. Nadalje, zamolite svoje prijatelje, rođake i obitelj da poštuju vaš „način rada“ i razmislite o isključivanju telefona i odjavi sa svih društvenih mreža tokom studija.

Budite odgovorni

Na početku tjedna postavite sebi ciljeve i svaki se dan provjeravajte. Učenje na daljinu shvatite ozbiljno kao da odlazite na nastavu u školu. Ako imate poteškoća u održavanju odgovornosti, obratite se roditelju ili nastavniku. Ako ste organizirani, proaktivni i svjesni učenja vaše učenje će biti uspješno. Online nastava zahtijeva disciplinu, samostalnost i organiziranost. Ako osjetite koju nelagodu ili strah, to je sasvim normalno jer se susrećete s novom situacijom. Slobodno se obratite ili vašim razrednicima ili stručnoj službi.

Vodite računa o prehrani

Tijekom pandemije svi smo u karanteni i fizičko kretanje nam je ograničeno. Potrebno je pripaziti na zdravu prehranu i unošenje dovoljne količine vode. Preporuča se 8 čaša vode dnevno. Istraživanje su ukazala na važnost kontinuiranog unosa tekućine u djece tijekom dana. Kognitivne sposobnosti su bile bolje, a time i bolje su obavljeni zadatci tijekom dana. U doba adolescencije, zbog intenzivnog rasta i razvoja, energetske potrebe su povećane. Jedite za stolom, nemojte jesti na kauču, u spavaćoj sobi ili za kompjuterom jer biste mogli nesvjesno pojesti više nego što trebate. Uključite u prehranu hranu bogatu proteinima, voće i povrće, namirnice bogate vitaminom D te kalcijem. Zdrava prehrana utječe na bolje pamćenje, zdraviji mozak i bržu obradu informacija.

Budite fizički aktivni tijekom dana

S obzirom da ćete većinu vremena provoditi u zatvorenom prostoru i sjedeći, potrebno je fizičko kretanje u trajanju od najmanje 30 minuta, jer redovita tjelesna aktivnost pridonosi pravilnijem rastu i razvoju, izgradnji koštane mase i održavanju poželjne tjelesne težine. To može biti ples ili neka druga fizička aktivnost. Naime, upravo se vježbanje pokazalo kao izvrsno sredstvo protiv stresa i bolji poticaj za učenje. Znanstvena istraživanja dokazala su da fizička aktivnost ima pozitivan učinak na fizičko stanje organizma, ali i na funkcije vašeg mozga. Studija je potvrdila da 20 minuta aktivnosti pomaže pri obradi podataka i funkciji memorije u mozgu.

Ako imate potrebu posavjetovati se, možete se obratiti stručnoj službi Škole, školskoj pedagoginji ili psihologinji putem maila.

Pedagoginja: Željana Andabak Butorović, mail: zeljana.andabak-butorovic@skole.hr

Psihologinja: Marisa Srhoj, mail: marisa.srhoj@ss-hvar.skole.hr

« Ožujak 2024 »