KORONAVIRUS - UPUTE I SAVJETI

Autor: Administrator , 24. 3. 2020.

KORONAVIRUS - novi koronavirus koji je otkriven u Kini krajem 2019. godine, nazvan je sars-cov-2 (severe acute respiratory syndrome coronavirus-2). Radi se o novom soju koronavirusa koji prije nije bio otkriven kod ljudi.

UZROCI, SIMPTOMI I LIJEČENJE KORONAVIRUSA

Koronavirus najčešće se prenosi oralno – kihanjem, kašljanjem ili čak razgovorom u četiri oka sa zaraženim.  Kako navodi ECDC (Europski centar za kontrolu i prevenciju bolesti), prema dosad poznatim činjenicama koronavirus uzrokovat će blage simptome nalik gripi poput: temperature, kašlja, otežanog disanja, bol u mišićima I umor.

Teži slučajevi dovest će do razvoja upale pluća, akutne upale dišnih puteva, sepse i septičnog šoka. Osobe s postojećim kroničnim stanjima mogu biti izloženije komplikacijama.

Period inkubacije koronavirusa (period vremena između izlaganja virusu i pojave prvih simptoma) procjenjuje se na 2-14 dana. Trenutno, poznato je da se virus može prenijeti kada zaraženi počnu pokazivati simptome. Međutim, još uvijek postoje nesigurnosti oko toga mogu li blagi slučajevi ili oni bez simptoma prenijeti virus.

LIJEK ZA KORONAVIRUS

Lijeka za koronavirus još nema, svjetski znanstvenici i dalje ga razvijaju. Ne postoji jedan način liječenja pa se primjenjuje liječenje kliničkih simptoma (temperatura, otežano disanje). Praćenje pacijenata te terapija kisikom, praćenje te antivirusni lijekovi mogu biti od velike pomoći zaraženima. Trenutno je najbolji lijek izolacija oboljelih, kako se virus ne bi širio.

SAVJETI ZA VAŠU SIGURNOST

Perite ruke sa sapunom i vodom barem 20 sekundi. Ovaj korak najbitniji je prije jela, kuhanja i nakon kihanja ili kašljanja.

Za vrijeme kihanja ili kašljanja obavezno koristite maramicu, koje se riješite odmah nakon.

Izbjegavajte diranje očiju, usta i nosa s neopranim rukama.

Izbjegavajte kontakt sa zaraženima, neovisno je li prehlada ili nešto opasnije.

Češće čistite predmete i stvari koji su u čestom dodiru s ljudima – poput igračaka i kvaka.

Ako ste bolesni, a ne zahtijevate medicinsku pomoć, ostanite doma

Vrijeme je da najozbiljnije shvatimo preporuke HZJZ i Stožera za civilnu zaštitu. Perite ruke, pazite prilikom kihanja i kašljanja.

Ne širite paniku, ne širite lažne vijesti, budite sabrani i odgovorni te svojim ponašanjem pridonesimo smanjenju širenja koronavirusa.

Zaraženi s preko 80 godina statistički imaju manje šanse za oporavak od mlađih oboljenika, pošto stopa smrtnosti za te godine iznosi 14,8%. Za sve zaražene ispod 40 godina, stopa smrtnosti je ispod 0.5%, a za mlađe od 10 godina još ni nema zabilježenih smrtnih slučajeva. Za ljude koji su bili zdravi u trenutku zaraze, stopa smrtnosti također iznosi manje od 1%. Najugroženiji su oboljenici od kardiovaskularnih bolesti, a ljudi s plućnim bolestima, rakom ili dijabetesom također su statistički ugroženiji.

« Ožujak 2024 »